مقالات

سفر به گذشته های دور با ماشین لباسشویی

لباسشویی قدیمی

تاریخچه پیدایش ماشین لباسشویی

 

لباسشویی قدیمی

 

 

انسان ها در گذشته های نه چندان دور لباس های خود را کنار رودخانه ها و برکه ها با دست و مشقت فراوان شستشو می دادند. اما با ورود به دوران زندگی صنعتی و اهمیت زمان و انرژی انسانی، لزوم اختراع وسیله ای جهت شستن آسانتر لباس ها نمایان شد. در زندگی شهرنشینی امروزی یکی از ضروری ترین لوازم زندگی داخل منزل، ماشین های لباس شویی هستند. و طبق آمار بازارهای فروش بعد از دو اولویت یخچال فریزر و اجاق گاز، می توان اولویت سوم را به ماشین لباسشویی نسبت داد. چرا که حجم کاری که در گذشته، در نبود آن انجام می گرفت بسیار زیاد بود و زمان و انرژی زیادی برای زندگی انسان ها صرفه جویی می کند.

 

در این مطلب می توانید با تاریخچه ساخت و پیشرفت تکنولوژی های مختلف ماشین لباسشویی آشنا شوید:

 در گذشته ملوانان داخل کشتی برای شستن لباس آنها را داخل کیسه هایی قرار می‌دادند و پشت کشتی می بستند و به این ترتیب با عبور آب از داخل کیسه، لباس ها تمیز می شدند. اما طبق آنچه در کتاب های تاریخی آمده اولین طراحی از ماشینی که کار شستن لباسها را به عهده بگیرد به شخصی به نام کریستین شافر منسوب شده است. که در سال ۱۷۶۷ میلادی در آلمان ثبت شد. پیش از آن در نقاط مختلفی از جهان برای شستن لباس از تخته‌های چوبی استفاده می‌شد که کار شستشو با دست را آسان می کرد. کریستین شافر آلمانی محفظه ای چوبی ساخت، که همان تخته شستشو را به گونه‌ای در آن تعبیه کرد که وقتی کاربر دسته گردان ماشین را می‌چرخاند این تخته شستشو روی لباس ها حرکت می کرد و باعث تمیز شدن آنها می شد.

این طرح که به عنوان اولین طرح ماشین لباسشویی شناخته می شود به دلایل گوناگون هرگز به هیچ خط تولید این رسید و صرفاً در حد یک طرح اولیه باقی ماند. مدتها بعد از آن در سال ۱۸۷۴ در ایالت ایندیانا شخصی به نام ویلیام بلک استون که در واقع تولید کننده ذرت و بازرگان بود، ماشینی دست ساز جهت هدیه به همسرش ساخت که کار شستشوی لباسها را انجام می‌داد. این ماشین در واقع یک سطح چوبی به همراه صفحه چوبی تخت بود که با حرکت دادن شش میخ چوبی کوچک توسط اهرم، باعث تمیز شدن لباس ها می شد.  این طرح به مرور زمان تغییراتی داشت اما استفاده از موتور الکتریکی در ماشین‌های لباسشویی تا سال ۱۹۰۶ انجام نشده بود. در این سال وسیله‌ای ساخته شد که میخهای فلزی و اهرم چرخان داشت و زیر آن چرخ لنگر قرار داشت.

الوا جی فیشر به عنوان مخترع اولین ماشین لباسشویی برقی شناخته می شود. در سال ۱۹۲۲ شرکت آمریکایی میتگ دستگاهی را به صورت تجاری ساخت که برای اولین بار به جای کشیدن و چنگ زدن لباس ها، آنها را با جریان آب و هم زدن تمیز میکرد. در دهه ۱۹۳۰ ماشین لباسشویی های برقی تکامل زیادی پیدا کردند. از نظر ظاهری به طور کامل داخل کابین قرار گرفتند، و از نظر ایمنی الکتریکی و مکانیکی بسیار مورد توجه واقع شدند. اولین ماشین لباسشویی اتوماتیک خانگی در سال ۱۹۳۷ توسط شرکت تولیدکننده لوازم خانگی بندیکس ساخته شد، که شباهت زیادی با دستگاه های اتوماتیک امروزی دارد. به تدریج با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد تغییرات ساختاری در ماشین‌های لباسشویی بخش‌هایی مثل سیستم تعلیق درام یا جلوگیری از لرزش (به جای بستن دستگاه به دیوار یا کف)، موتورهای الکتریکی دو سرعته (به جای استفاده از گیربکس یا جعبه دنده ۲ سرعته که وزن بسیار بالایی داشت و نسبتاً گران قیمت بود) و غیره به آنها اضافه شد. به طوری که از دهه ۸۰ میلادی به بعد ماشین های لباسشویی با فناوری‌های امروزی تطابق بیشتری پیدا کردند و توانایی انجام کارهای مختلفی را داشتند. همچنین مسائلی مثل ایمنی، سازگاری با محیط زیست، مصرف انرژی و در عین حال بیشترین توانمندی و بازدهی بالاتر مورد توجه قرار گرفت.

امروزه ماشین های لباسشویی قابلیت‌های زیادی دارند، مثل سنسور تشخیص حجم لباس، قفل ایمنی درب دستگاه، سنسور دمای آب، سنسور تشخیص میزان آب داخل دستگاه، صرفه جویی در مصرف آب و برق، سنسور تشخیص میزان کثیفی لباسها، برنامه‌های مختلف شست و شو از لحاظ جنس، رنگ و کاربری لباس‌ها، سیستم قفل صفحه کلید و همچنین ارتباط و کنترل آنها از طریق تلفن های هوشمند بر بستر اینترنت. درنتیجه عیب یابی و تعمیر این ماشین های پیشرفته نیاز به تخصص و تکنسین های ماهر دارد برای اشنایی با تعمیر لباسشویی و خطاهای آن اینجا کلیک کنید .

4.9/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *