مقالات

علت خرابی سخت کوش ترین وسیله خانه چیست؟

نمایندگی تعمیر یخچال فریزر

سخت کوش ترین وسیله خانه چیست؟

یخچال ها سخت کوش ترین وسایل خانه و آشپزخانه  محسوب می شوند. آنها دائماً کار می کنند و مسلماً مهمترین وسیله خانه هستند. اغلب، تا زمانی که خیلی دیر نشده به این فکر نمی کنیم که چه چیزی باعث خرابی یخچال می شود. همانطور که بسیاری از تعمیر کارها می دانند، یخچال آسیب دیده می تواند به سرعت تبدیل به یک مشکل وآسیب جدی شود، زیرا آسیب به این وسیله معمولی می تواند به تحقیقات پیچیده زیادی برای عیب یابی نیاز داشته باشد.ابتدا  باید تشخیص داد که آیا یخچال قابل تعمیر است یا خیر، و باید به  فکر هرچه سریعتر جلوگیری از  فساد مواد غذایی  باشید و همچنین هزینه کل تعمیر را برآورد کنید.

علل اصلی آسیب یخچال

تقریباً 97 درصد خانه‌های ایرانی  دارای یخچال هستند که آن را به متداول‌ترین لوازم خانگی  در این کشور تبدیل می‌کند. علاوه بر این، 23 درصد از خانه های ایرانی دارای دو یا چند یخچال هستند. جای تعجب نیست که یخچال‌ها رایج‌ترین وسیله‌ خانگی هستند. در حالی که میانگین طول عمر یک یخچال استاندارد و سایز کامل حدود 17 سال است، حوادث یک باره و غیره پیش بینی  یا عدم نگهداری می تواند طول عمر آنها را به شدت کاهش دهد. دو دلیل اصلی آسیب یخچال، در تحقیقات مستقل واحد R&D شرکت تعمیر فوری افزایش ولتاژ برق شهر  و فرسودگی است.

 

آسیب یخچال ناشی از افزایش ولتاژ برق شهر

افزایش ولتاژ علت اصلی خطر برای یخچال ها میباشد که توسط تیم تحقیقاتی  شرکت تعمیر فوری  در سال گذشته ارزیابی شد. هنگامی که ولتاژ برق  شهر افزایش می یابد، باعث هجوم جریان الکتریکی به قطعات برقی داخل یخچال می شود. این جریان الکتریکی گرمای بیش از حدی تولید می کند که می تواند به چندین قسمت از یخچال آسیب برساند. به طور خاص سه جزء که اغلب در اثر افزایش ولتاژ بالا آسیب می بینید شامل :1- برد کنترل 2- کمپرسور 3- یخ ساز هستند.

 

1- برد کنترل  الکترونیکی :حساس ترین قسمت در یخچال است. بنابراین، هنگامی که ولتاژ برق ورودی یخچال بالا میرود برد دستگاه به راحتی آسیب می بیند. یخچال هایی که برد کنترلی آسیب دیده دارند اغلب قابل تعمیر هستند، زیرا اکثرا قطعات الکترونیکی برد موجود میباشد و به راحتی قابل تعویض است.

2- کمپرسور: در حالی که موتور اغلب به اندازه برد کنترل الکترونیکی آسیب نمی بینند، ممکن است در اثر افزایش ولتاژ بالا نیز آسیب ببیند. یک نوسان ولتاژ الکتریکی قوی می‌تواند به سیم‌پیچ‌هایی که استارت  اولیه  وسیم پیچ های اصلی که  کمپرسور را به حرکت در میاورد آسیب برساند و باعث خرابی زودرس کمپرسور شود. از آنجایی که هزینه تعویض کمپرسور زیاد است، در صورت آسیب دیدن کمپرسور، یخچال هزینه های تعویض موتور بسیار گران است به ویژه اگر کمپرسور از نوع اینورتر باشد.

 

3- افزایش ولتاژ همچنین می تواند به یخ ساز یخچال آسیب برساند. هنگامی که هجوم جریان باعث ایجاد گرمای اضافی در قطعه می شود، می تواند منجر به اتصال کوتاه الکتریکی یخ ساز شود. تعویض مجموعه یخ ساز نسبتاً گران است و به شرط در دسترس بودن قطعات، یخچال با این نوع آسیب اغلب قابل تعمیر است.

برای آشنایی و اطلاعات بیشتر درباره  تعمیر یخچال و فریزر الجی ، ارور ها و خطاهای رایج  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *